Zalety i wady mieszkania w centrum miasta

Wybierając lokalizację mieszkania wiele osób zastanawia się nad tym, czy mieszkanie w centrum miasta jest dobrym wyborem. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż — podobnie jak inne lokalizacje — to miejsce ma swoje plusy i minusy.

Zalety mieszkania w centrum miasta

Centrum WarszawyNiewątpliwą zaletą mieszkania w centrum miasta jest fakt, że wszędzie jest blisko. Lokalizacja wszelkiego rodzaju sklepów (zarówno mniejszych, jak i wielkich galerii czy supermarketów), lokali rozrywkowych czy miejsc użyteczności publicznej (np. kościoły, urzędy) jest idealna. Wychodząc z domu można załatwić wszystko, mając najważniejsze miejsca dosłownie „pod nosem”. Ta sytuacja dotyczy szczególnie mniejszych miast, gdzie w centrum miasta nadal funkcjonują okolice na podobieństwo dawnych rynków. W większych miastach podobną funkcję spełnia zwykle centralna część dzielnicy.

Doskonała komunikacja miejska jest również dużym atutem. Większość linii autobusowych, tramwajowych, trolejbusowych czy metra łączy się właśnie w centrum miasta. Sprawia to, że gdziekolwiek chce się dojechać, bez problemu można znaleźć właściwą linię. Dostępność pojazdów taxi jest również ułatwiona, gdyż korporacje zwykle mają swoje stanowiska w centrum miasta.

Jeżeli chciałbyś zakupić atrakcyjne mieszkanie w centrum miasta warto skorzystać z oferty biura nieruchomości. Z ich pomocą możesz naleźć fanie mieszkanie za rozsądną cenę. Szukając lokum w centrum Warszawy najlepiej skorzystać z usług warszawskiej agencji nieruchomości – Cosmopolitan.

Wady mieszkania w centrum miasta

Wielu osobom może przeszkadzać hałas spowodowany natężeniem ruchu ulicznego, bliskością miejsc rozrywki (puby, restauracje, dyskoteki itp.), co sprawia, że nie tylko w dzień, ale też wieczorami, a nawet w nocy często ta część miasta „tętni życiem” bardzo intensywnie. Osoby o charakterze bardziej spokojnym, które pragną odpocząć po pracy i wyciszyć się mogą mieć trudność z uzyskaniem odpowiednich ku temu warunków.

Drugą sprawą jest częsty problem z parkowaniem. W wielu dużych miastach takich jak Kraków czy Wrocław centralna część miasta jest wykluczona z ruchu pojazdów. Tu spore utrudnienie nie tylko dla turystów, ale przede wszystkim dla mieszkańców. Często w tej okolicy parkingi są przepełnione, co jest spowodowane bliskością m.in. supermarketów, urzędów czy miejsc rozrywki. Wiele miast ma płatne strefy parkowania, z których najdroższe — ze względu na największą popularność — są usytuowane właśnie w centrum miasta.

Podsumowanie

Jak widać mieszkanie w centrum miasta to dla jednych najlepsze z możliwych miejsc, dla innych — największa kara. Wiele zależy od osobowości człowieka i jego oczekiwań wobec otoczenia zajmowanego lokum. To, jaki rodzaj pracy wykonuje, jaka jest jego aktywność w ciągu doby, jakie sąsiedztwo preferuje, ile czasu chce spędzać w drodze do pracy itp. decyduje o tym, czy człowiek zamieszka w centrum miasta, czy raczej na jego peryferiach.